Job Expired

Κοινωνική/Κοινωνικός Λειτουργός

Job Overview

Το σύγχρονο κέντρο αποκατάστασης και υποστηριζόμενης διαβίωσης ΑΡΗΤΗ ζητά πτυχιούχο Κοινωνική/Κοινωνικό Λειτουργό για να ενταχθεί στη δυναμική ομάδα του.

Το ΑΡΗΤΗ θέτει ως προτεραιότητα την άνετη και ομαλή διαμονή των ασθενών του στο κέντρο. Στα πλαίσια αυτά η/ο Κοινωνική/Κοινωνικός Λειτουργός προσφέρει υποστηρικτικές υπηρεσίες και ψυχολογική στήριξη στους νοσηλευόμενους.

Οι υποψήφιοι/ες θα πρέπει να διακρίνονται από:

  • Υπευθυνότητα, ευσυνειδησία και αγάπη για τον άνθρωπο
  • Κατανόηση για το πρόβλημα του ατόμου-νοσηλευόμενου
  • Αντικειμενικότητα και αμεροληψία στην προσέγγιση
  • Υπομονή, επιμονή και εξαιρετικές διαπροσωπικές δεξιότητες
  • Ικανότητα τήρηση των προτύπων ποιότητας και πρακτικής ανά πάσα στιγμή
  • Εργασιακό πάθος, δέσμευση και χαρακτήρα
  • Δυνατότητα κατανόησης και τήρησης πολιτικών και διαδικασιών

Προσόντα:

  • Πτυχίο στον τομέα ή/και συναφή
  • Γνώση της Ελληνικής γλώσσας
  • Καθαρό μητρώο

Κύρια καθήκοντα:

  • Παρέχει ειδικές κοινωνικές υπηρεσίες υποστηρικτικού, ενημερωτικού, συμβουλευτικού και επιβοηθητικού χαρακτήρα στους ασθενείς και τις οικογένειές τους.
  • Βοηθά τους νεοεισερχόμενους ασθενείς για την ομαλή προσαρμογή τους στο περιβάλλον του κέντρου και στη συναισθηματική τους εκφόρτιση.
  • Συζητά με τους ασθενείς ώστε να να αποκτήσουν εμπιστοσύνη προς τους επαγγελματίες υγείας προκειμένου να συνεργαστούν και να ακολουθήσουν την απαραίτητη θεραπεία.
  • Παρέχει ψυχολογική υποστήριξη και ανακουφίζει τους ασθενείς από όλα τα συναισθήματα που έχουν δημιουργηθεί από το πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζουν (σοκ, άγχος, φόβος, αγωνία, πανικός κ.α.).
  • Καταρτίζει ημερήσια προγράμματα ατομικής ή ομαδικής δραστηριότητας των νοσηλευομένων που να στοχεύουν στην ομαλότερη πιο ευχάριστη διαμονή τους στο κέντρο και την κοινωνικοποίηση τους.
  • Προετοιμάζει τους ασθενείς για την επάνοδο τους και την ομαλή επανένταξη τους στο οικογενειακό, εργασιακό και κοινωνικό περιβάλλον.

Για αιτήσεις στο email: [email protected]

  • This job has expired!
Email Me Jobs Like These
Showing 1–6 of 559 jobs

Contact Us