Τεχνικός Μηχανικός, Τμήμα Κτηματολογίου και Χωρομετρίας

Full Time
  • Post Date: May 24, 2019
  • Location cyprus, nicosia
  • Industry for the position Κυβερνητικές Θέσεις Εργασίας
  • Company Δημόσια Υπηρεσία

Γίνεται δεκτή η υποβολή αιτήσεων για 16 κενές μόνιμες θέσεις Τεχνικού Μηχανικού, Τμήμα Κτηματολογίου και Χωρομετρίας. (Η θέση είναι Πρώτου Διορισμού). Εγκεκριμένη Μισθοδοτική Κλίμακα: Α5(2η Βαθμίδα): €16.196, 16.826, 17.455, 18.168, 19.139, 20.110, 21.081, 22.052, 23.023, 23.994, 24.965, 25.936, 26.907, Α7: €22.648, 23.780, 24.912, 26.044, 27.176, 28.308, 29.440, 30.572, 31.704, 32.836, 33.968 και Α8(ι): €24.500, 25.697, 26.894, 28.091, 29.288, 30.485, 31.682, 32.879, 34.076, 35.273, 36.470, 37.667, 38.864 (Συνδυασμένες Κλίμακες). Στη μισθοδοσία προστίθενται οι οποιεσδήποτε γενικές αυξήσεις που έχουν εγκριθεί με νομοθεσία. Επιπλέον, καταβάλλεται τιμαριθμικό επίδομα, σύμφωνα με το ποσοστό που εγκρίνεται από την Κυβέρνηση από καιρό σε καιρό.
Αιτήσεις υποβάλλονται μόνο ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας της Επιτροπής Δημόσιας Υπηρεσίας (www.psc.gov.cy) ή μέσω της Κυβερνητικής Διαδικτυακής Διόδου Ασφαλείας (Αριάδνη) (https://eservices.cyprus.gov.cy), μέχρι την Παρασκευή, 14 Ιουνίου 2019 και ώρα 14:00.

2. Σύμφωνα με το ισχύον Σχέδιο Υπηρεσίας της θέσης, τα καθήκοντα και οι ευθύνες, καθώς και τα απαιτούμενα προσόντα, έχουν ως εξής:

2. 1. Καθήκοντα και ευθύνες:
(α) Αναλαμβάνει την εκτέλεση καθηκόντων σχετικά με χωρομετρικές, τοπογραφικές, γεωδαιτικές, χαρτογραφικές, υδρογραφικές, φωτογραμμετρικές, φωτολιθογραφικές ή άλλης μορφής τεχνικές εργασίες, περιλαμβανομένων και εργασιών που σχετίζονται με το Σύστημα Πληροφοριών Γης.
(β) Εφαρμόζει τη σχετική με τα καθήκοντά του νομοθεσία.
(γ) Παρουσιάζεται ως μάρτυρας για θέματα της αρμοδιότητάς του ενώπιον Δικαστηρίου.
(δ) Εποπτεύει την εργασία εργατικού ή/και άλλου κατώτερου προσωπικού.
(ε) Για την εκτέλεση των καθηκόντων του ο υπάλληλος χειρίζεται τεχνικά όργανα και τεχνολογικό και μηχανογραφικό εξοπλισμό.
(στ) Εκτελεί οποιαδήποτε άλλα καθήκοντα του ανατεθούν.
Σημειώσεις:
1. Ο κάτοχος της θέσης αναμένεται να εργάζεται και εκτός του συνηθισμένου ωραρίου της Δημόσιας Υπηρεσίας, το σύνολο όμως των ωρών της εργασίας δε θα υπερβαίνει τον καθορισμένο αριθμό ωρών εργασίας την εβδομάδα, όπως ήθελε συμφωνηθεί.
2. Ανάλογα με τα χρόνια υπηρεσίας και την πείρα του υπαλλήλου, αναμένεται από αυτόν να εκτελεί τα καθήκοντά του σε αυξημένο βαθμό ευθύνης και δύναται να ανατεθούν σ΄ αυτόν πιο υπεύθυνα καθήκοντα μεταξύ των οποίων ο έλεγχος της εργασίας, η καθοδήγηση και η εκπαίδευση κατώτερου προσωπικού.
3. Τα καθήκοντα της θέσης συνεπάγονται, κατά το πλείστον, εργασία στο ύπαιθρο.

2.2. Απαιτούμενα προσόντα:
(1) Δίπλωμα αναγνωρισμένης Ανώτερης Σχολής τριετούς τουλάχιστον μεταλυκειακού κύκλου σπουδών στη Χωρομετρία, Χαρτογραφία, Φωτογραμμετρία, Γεωπληροφορική, Τοπογραφία, Πολιτική Μηχανική, Φωτολιθογραφία, Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές.
(2) Πολύ καλή γνώση της Ελληνικής και καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας.

Για περισσότερες πληροφορίες εδώ.