Λογιστή

Full Time
  • Post Date: May 15, 2019
  • Location cyprus, nicosia
  • Industry for the position Accounting
  • Company EpidosisCY
Job Description

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Λογιστική εταιρεία – Σύμβουλοι Ανάπτυξης Επιχειρήσεων με γραφεία στην Κύπρο και στο εξωτερικό ζητά Λογιστή για θέση πλήρους απασχόλησης στη Λευκωσία

Καθήκοντα :

  • Καταχώρηση παραστατικών
  • Υποβολή δήλωσης ΦΠΑ
  • Υποβολή και προετοιμασία ετήσιων οικονομικών καταστάσεων
  • Κατάρτηση ισολογισμού
  • Υπολογισμός μισθοδοσίας

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ

  • Εμπειρία σε τήρηση βιβλίων, σε Εθνικά και Διεθνή Λογιστικά Πρότυπα
  • Γνώσεις μισθοδοσίας – εργατικών θεμάτων
  • INTRASTAT, VIES, δηλώσεις εταιρειών και ιδιωτών
  • Γνώση υπολογιστών και προγραμμάτων λογιστικής
  • Γνώση Αγγλικών

ΠΑΡΟΧΕΣ

  • Καλός Μισθός
  • Ασφάλιση

DESCRIPTION

Accounting Office – Business Consultants with offices in Cyprus and abroad are looking to appoint an Accountant on a full time working day with working place Nicosia.

TASKS:

  • Posting documents
  • Submit VAT statement
  • Submission and preparation of annual financial statements
  • Education balance sheet
  • Payroll calculation

OUR REQUIREMENTS:

  • Experience in accounting of primary and secondary documents and knowledge of the national and international standards
  • Knowledge of Payroll – labor and legal issues
  • INTRASTAT, VIES, filing Annual Tax Return of companies and individuals
  • Knowledge in the use of computers and accounting programs
  • Fluency in English

WE OFFER:

  • An attractive salary
  • Insurances