Λειτουργός Εξυπηρέτησης (Τμήμα Κρατήσεων Τουριστικής Μονάδας)

Full Time
  • Post Date: December 2, 2019
  • Apply Before: January 2, 2020
  • Location cyprus, limassol
  • Experience 1 Year
  • Position Others
  • Qualification Certificate
  • Offered Salary €15,000 - €20,000
  • Gender Both
  • Industry for the position Hospitality
  • Contact Person Victor Hadjikyriacou
  • Company VAKIS ASSOCIATES

Ζητείται Λειτουργός Εξυπηρέτησης στο Τμήμα Κρατήσεων και Εξυπηρέτησης σε μικρή Ξενοδοχειακή Αγροτουριστική Μονάδα ”ΑPOKRYFO” με έδρα στη Λεμεσό.

Καθήκοντα:

  • Εξυπηρέτηση πελατών και πωλήσεις δωματίων μέσω τηλεφώνου & Email.
  • Εξυπηρέτηση και ετοιμασία προσφορών για Δεξιώσεις, Γάμους, Σεμινάρια κλπ.
  • Καθημερινή επικοινωνία με την ομάδα του APOKRYFO μέσω τηλεφώνου και οργάνωση των καθημερινών αναγκών για την ομαλή λειτουργία της Μονάδας.

Προσόντα:

  • Τουλάχιστον 1-2 χρόνια προϋπηρεσία σε παρόμοια θέση.
  • Άριστη γνώση Ελληνικής και Αγγλικής γλώσσας ( προφορικά και γραπτά)
  • Πολύ καλή γνώση σε Ηλ. Υπολογιστές, σε πρόγραμματα Outlook express and Microsoft Word και Excel

Η υπό αναφορά θέση είναι στα γραφεία μας στη Λεμεσό, Αγίου Ανδρέου 207.

Οπως σταλεί Βιογραφικό στο [email protected]

Τηλ. 25369765

Apokryfo is seeking for an employee for full time employment at its Limassol office for a position in the Reservations and Bookings Department.

Job Description:

  • Day to day guest bookings and reservations via telephone, direct email requests and bookings through Booking.com and other similar platforms
  • Preparation of quotations for special event requests by clients for weddings, private functions, seminars etc.
  • Day to day communication with the hotel staff via telephone and occasional on site visits in Lofou especially during an event requested by guests.

Skills:

  • Previous work experience in a similar position in a hotel environment for at least 2 years
  • Fluent in English and in Greek speaking and writing (additional languages are preferred too)
  • Excellent knowledge of Outlook express and Microsoft Word. Very good knowledge of Excel
  • Driving License

The position is based at our Limassol office, 207 St. Antrews street.

Please email your CV to [email protected]

ΤΕL. 25369765