Καθηγητής/ Καθηγήτρια Μαθηματικών – Mathematics Teacher

Full Time
  • Post Date: December 20, 2019
  • Location cyprus, nicosia
  • Position Others
  • Qualification Bachelor Degree
  • Industry for the position Education
  • Contact Person Yiota Kenta
  • Company Ιδιωτικό Φροντιστήριο πi Λτδ

Το ιδιωτικό φροντιστήριο πi στη Λευκωσία ζητά να προσλάβει Καθηγητή/ Καθηγήτρια Μαθηματικών για πλήρη απασχόληση.

Απαιτούμενα Προσόντα:

  • Πτυχίο Μαθηματικών
  • Ικανότητα παράδοσης μαθήματος στα αγγλικά
  • Άριστη επικοινωνιακή ικανότητα
  • Πείρα στη διδασκαλία Μαθηματικών θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν
  • Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών στην εκπαίδευση θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν

Καθήκοντα:

  • Διδασκαλία Μαθηματικών
  • Μελέτη και προετοιμασία διδακτικού υλικού
  • Παρακολούθηση μαθημάτων του φροντιστηρίου με στόχο την εκπαίδευση

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να αποστείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα στο [email protected] το αργότερο μέχρι τις 12/01/2020.

Private Institute πi in Nicosia is seeking a full-time Mathematics teacher.

Required Qualifications:

  • Bachelor’s degree in mathematics
  • Ability to deliver lessons in English
  • Excellent communication skills
  • Teaching experience and/or a postgraduate degree in education will be considered an advantage

Duties:

  • Teaching Mathematics
  • Preparation of lesson plans and teaching material
  • Attending institute’s classes for training

Candidates must send their CV by email to [email protected] before 12/01/2020

Looking for a new job in Cyprus? Find out more current vacancies and apply for open positions of Mathematicians / Statisticians, Teachers, Teachers / Academics, jobs.