Επιθεωρητή Πτητικών Επιχειρήσεων, Τμήμα Πολιτικής Αεροπορίας

Full Time
  • Post Date: September 20, 2019
  • Location cyprus, nicosia
  • Industry for the position Κυβερνητικές Θέσεις Εργασίας
  • Company Δημόσια Υπηρεσία

Γίνεται δεκτή η υποβολή αιτήσεων για δύο κενές μόνιμες θέσεις Επιθεωρητή Πτητικών Επιχειρήσεων, Τμήμα Πολιτικής Αεροπορίας. (Η θέση είναι Πρώτου Διορισμού και Προαγωγής). Εγκεκριμένη Μισθοδοτική Κλίμακα: Α13(ii): €53.258, 55.360, 57.462, 59.564, 61.666, 63.768, 65.870, 67.972, 70.074. Στη μισθοδοσία προστίθενται οι οποιεσδήποτε γενικές αυξήσεις που έχουν εγκριθεί με νομοθεσία. Επιπλέον, καταβάλλεται τιμαριθμικό επίδομα, σύμφωνα με το ποσοστό που εγκρίνεται από την Κυβέρνηση από καιρό σε καιρό.

Αιτήσεις υποβάλλονται μόνο ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας της Επιτροπής Δημόσιας Υπηρεσίας (www.psc.gov.cy) ή μέσω της Κυβερνητικής Διαδικτυακής Διόδου Ασφαλείας (Αριάδνη) (https://eservices.cyprus.gov.cy), όχι αργότερα από την Παρασκευή, 11 Οκτωβρίου 2019 και ώρα 14:00.

2. Σύμφωνα με το ισχύον Σχέδιο Υπηρεσίας της θέσης, τα καθήκοντα και οι ευθύνες, καθώς και τα απαιτούμενα προσόντα, έχουν ως εξής:

2. 1. Καθήκοντα και ευθύνες:

(1) Είναι υπεύθυνος για-

(α) Τη διεξαγωγή επιθεωρήσεων, ελέγχων και αξιολογήσεων των πτητικών επιχειρήσεων αερομεταφορέων προς το σκοπό της διαπίστωσης της συμμόρφωσής τους σύμφωνα με το νομοθετικό πλαίσιο της Δημοκρατίας που διέπει την Πολιτική Αεροπορία και για την υποβολή των σχετικών εκθέσεων·

(β) την έκδοση, ανανέωση, τροποποίηση, αναστολή ή ακύρωση πιστοποιητικών αερομεταφορέα·

(γ) την εφαρμογή της νομοθεσίας, των κανονισμών, των προτύπων και των διαδικασιών του Διεθνούς Οργανισμού Πολιτικής Αεροπορίας (ICAO), της Ευρωπαϊκής Ένωσης και των Συνδυασμένων Αρχών Πολιτικής Αεροπορίας (JAA)· και

(δ) την υποβολή περιοδικών εκθέσεων για τη γενική οργάνωση των Κυπριακών Αερομεταφορέων στον Τομέα της Επιθεώρησης των Πτητικών Επιχειρήσεων και για τη λήψη διορθωτικών μέτρων.

(2) Συνεργάζεται με άλλους οργανισμούς ή υπηρεσίες ή άτομα με τα οποία δυνατό να συμβληθεί το Τμήμα Πολιτικής Αεροπορίας για την παροχή συνεχούς επιτήρησης αερομεταφορέων.

(3) Εποπτεύει, εκπαιδεύει και καθοδηγεί άλλους Λειτουργούς του Τομέα του και συνεργάζεται με άλλους Λειτουργούς της Μονάδας Ασφάλειας Πτήσεων.

(4) Εκτελεί οποιαδήποτε άλλα καθήκοντα του ανατεθούν.

2.2. Απαιτούμενα προσόντα:

(1) Άδεια χειριστή αεροσκαφών εναέριων γραμμών (A.T.P.L.), σε ισχύ, από χώρα πλήρες μέλος των Συνδυασμένων Αρχών Πολιτικής Αεροπορίας (JAA) και ειδικότητα τύπου (type rating), σε ισχύ, σε αεροσκάφη βάρους άνω των 30000 kg.

(2) Ιατρικό πιστοποιητικό, σε ισχύ, όπως καθορίζεται από τις Συνδυασμένες Αρχές Πολιτικής Αεροπορίας (JAA).

(3) Οκταετής τουλάχιστο πείρα στον τομέα πτητικών επιχειρήσεων, η οποία να περιλαμβάνει αποδεδειγμένη πτητική πείρα τουλάχιστο 5000 ωρών σε πολιτικά αεροσκάφη βάρους των 30000 kg.

(4) Καλή γνώση των Κανονισμών του Διεθνούς Οργανισμού Πολιτικής Αεροπορίας (ICAO), των Συνδυασμένων Αρχών Πολιτικής Αεροπορίας (JAA) και του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Ασφάλειας της Αεροπορίας (EASA).

(5) Ακεραιότητα χαρακτήρα, διοικητική και οργανωτική ικανότητα, πρωτοβουλία, ευθυκρισία και υπευθυνότητα.

(6) Πολύ καλή γνώση της Ελληνικής και της Αγγλικής γλώσσας

Για περισσότερες πληροφορίες εδώ

Looking for a new job in Cyprus? Find out more current vacancies and apply for open positions of Chemical Engineers, Civil Engineers, Electrical Engineers, Mechanical Engineers, jobs.