Διευθυντικό Στέλεχος – Kotsovolos

Full Time
  • Post Date: May 20, 2021
  • Apply Before: June 20, 2021
  • Location cyprus,
  • Industry for the position Management Consulting
  • Company KOTSOVOLOS

Έλα να σχεδιάσουμε μαζί το αύριο και να φέρουμε, πρώτοι, νέες τεχνολογίες που θα κάνουν τη ζωή όλων μας καλύτερη.

Στην Κωτσόβολος, πιστεύουμε σε όλα όσα έχεις να προσφέρεις, γι’ αυτό και τώρα που επεκτείνουμε το δίκτυο καταστημάτων μας στην Κύπρο, με 2 νέα καταστήματα σε Λευκωσία και Λεμεσό, σε θέλουμε στην ομάδα μας!

Θέλεις και εσύ να γίνεις μέλος της ομάδας μας στην Κύπρο ως Διευθυντικό Στέλεχος;

Join us and be part of the evolution!

Κύριες Αρμοδιότητες Θέσης:

  • Διασφάλιση της εύρυθμης λειτουργίας του καταστήματος σύμφωνα με τα πρότυπα της εταιρείας
  • Μεγιστοποίηση ευκαιριών πώλησης και παρακολούθηση των ΚPIs του καταστήματος για την επίτευξη κερδοφορίας
  • Καθοδήγηση, εκπαίδευση και ανάπτυξη της ομάδας
  • Προώθηση πελατοκεντρικής κουλτούρας διασφαλίζοντας υψηλό επίπεδο εξυπηρέτησης
  • Επιλογή υποψηφίων για την στελέχωση του καταστήματος

Τι αναζητούμε;

  • Αποτελεσματική διαχείριση ομάδας
  • Επιχειρηματική αντίληψη και διαπραγματευτικές ικανότητες
  • Επικέντρωση στην εξυπηρέτηση του πελάτη
  • Φυσικό ταλέντο στην επικοινωνία
  • Πάθος για την τεχνολογία
  • Εστίαση στην επίτευξη απαιτητικών στόχων
  • Ομαδικό πνεύμα
  • Δίψα για εκπαίδευση και ανάπτυξη

Και παράλληλα

  • Πτυχίο ΑΕΙ /ΤΕΙ/ Κολλέγιο
  • Προϋπηρεσία τουλάχιστον 2 ετών στο χώρο των πωλήσεων
  • Εμπειρία σε αντίστοιχο ρόλο Διευθυντικού Στελέχους θα θεωρηθεί επιπρόσθετο προσόν
  • Καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας και χρήσης H/Υ

Τι προσφέρουμε;

  • Συνεχή εκπαίδευση σε νέες τεχνολογίες
  • Σημαντικές ευκαιρίες εξέλιξης και ανάπτυξης
  • Δυναμικό σχήμα bonus βάσει επίτευξης στόχων
  • Ομαδική ασφάλιση
  • Εκπτώσεις στα προϊόντα της εταιρείας μας
  • Δράσεις wellbeing

Deputy Store Manager

Let’s plan together the next day and be the first ones, who bring new technologies, that will make our lives better.

In Kotsovolos, we believe in everything you have to offer and now that we are expanding our network of stores in Cyprus, with 2 new stores in Nicosia and Limassol, we want you in our team!

Would you like to become member of our team in Cyprus as Deputy Store Manager?

Key Responsibilities:

  • Oversee the daily store’s operations and ensure compliance with policies and procedures
  • Develop business strategies in order to raise our customers’ pool, expand store traffic and optimize profitability
  • Train, mentor, motivate and offer constructive feedback to the team
  • Ensure high level customers’ satisfaction through excellent service
  • Recruit new employees

The ideal candidate should have:

  • Leadership skills and business orientation
  • Customer service orientation with in-depth knowledge of basic business management processes
  • Excellent communication and interpersonal skills
  • Passion for technology
  • Capability to thrive in a fast-paced and oftentimes high-pressure environment
  • Team spirit
  • Learning agility

Additionally

  • University Degree or equivalent qualification
  • Minimum 2 years’ experience in a retail environment or sales field with team management responsibilities
  • Proven experience as a Store Manager (will be an asset)
  • Excellent use of English language and computer knowledge
  • Numerical and analytical knowledge to monitor KPIs

What the company offers:

  • Continuous training in new technologies and tools
  • Career development and growth opportunities
  • Competitive bonus scheme, performance-based
  • Group health/ medical insurance package
  • Discounts on our company’s products
  • Internal wellbeing actions

308857

Looking for a new job in Cyprus? Find out more current vacancies and apply for open positions of Operations Management, Stores - Supermarkets, jobs.